NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał fr Piotr Socha OFM Conv   

W dniach 19 - 21 października 2012r. w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Łodzi - Łagiewnikach odbyło się triduum ku czci bł. Jakuba Strzemię. W tych dniach Wspólnota Seminaryjna gromadziła się w kaplicy seminaryjnej, gdzie wystawione były relikwie Błogosławionego, aby modlić się o potrzebne łaski za jego przyczyną oraz o rychłą kanonizację.


19 października, wieczorem odprawione został specjalne nabożeństwo Adoracja Najświętszego Sakramentu z bł. Jakubem.

W sobotę, 20 października franciszkanie wzięli udział w nabożeństwie różańcowym, podczas którego wykorzystane zostały specjalnie przygotowane teksty rozważań do poszczególnych tajemnic różańcowych.

W niedzielę, 21 października - święto bł. Jakuba - podczas południowego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu bracia modlili się o potrzebne łaski za przyczyną bł. Jakuba. Tego dnia o godz. 14.00 w kaplicy seminaryjnej, przy relikwiach Arcybiskupa Lwowa, swoją specjalną mszę św. mieli członkowie Duszpasterstwa Osób niepełnosprawnych i Specjalnej Troski im. bł. o. Rafała Chylińskiego, które działa przy seminarium. Msza św. odprawiona została na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego. O godz. 20.00, w auli seminaryjnej, podobnie jak i w ubiegłym roku, odbyła się tzw. Wieczornica Jakubowa. Spotkanie to poprowadził br. Rafał Maria Antoszczuk, który był także pomysłodawcą tegorocznego triduum. Podczas Wieczornicy została przedstawiona sylwetka bł. Jakuba jako zakonnika, misjonarza i arcybiskupa. Dzięki przygotowanym prezentacjom multimedialnym, ukazana była ikonografia Błogosławionego oraz historia jego relikwii i relikwiarza. Przybliżone zostały także i inne aspekty odnoszące się do kultu bł. Jakuba, a także rozważane były sprawy związane z jego kanonizacją. Br. Rafał, podczas spotkania, zaprezentował nowe odkrycia, do których należą historyczne pergaminy, dokumenty, publikacje oraz przedstawienia ikonograficzne odnoszące się do bł. Jakuba. Zebrani mieli możliwość zadawania pytań, a także możliwość obejrzenia przyniesionych kopii dokumentów, historycznych opracowań i publikacji oraz wiele innych pamiątek związanych z Błogosławionym patronem. Każdy uczestnik spotkania mógł zabrać pamiątkowy obrazek.

Nasza Wspólnota duchowo wzrasta za każdym razem, gdy oddaje cześć świętym i błogosławionym, zwłaszcza, gdy jest nim Współbrat, który wskazuje sposób zdobywania świętości zarówno na drodze rad ewangelicznych, jak i posługi biskupiej.

Zapraszamy do Galerii

 

"Jakubowe" nowinki
?Nie przedawnił się bł. Jakub Strzemię. Wprowadza nas żywo w tajemnicę zbawczej Miłości Boga i w tajemnicę ludzkiego serca, niespokojnego, dopóki nie spocznie w Bogu. Wprowadza nas w tajemnicę powołania świętości, apostolstwa, ewangelizacji, w tajemnicę łaski(...) Tajemnicą jego świętości i apostolskiej mocy było szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i synowska miłość do Matki Bożej. Wiele troski poświęcał sprawie budzenia powołań oraz należytej formacji duchowieństwa".

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 391838
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.