NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał fr Rafał M. Antoszczuk  OFM Conv   

W dniach 7 ? 10 września we lwowskim kościele św. Antoniego, już po raz kolejny, odbywały się uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię, które zakończyły się uroczystą procesją z jego relikwiami do katedry lwowskiej. Uroczystości te organizowane są w czasie, kiedy obchodzona jest rocznica beatyfikacji Błogosławionego oraz dla upamiętnienia powrotu relikwii Patrona w 2009 roku do miasta Lwowa po pięćdziesięcioletniej tułaczce.

 

        7 września, późnym popołudniem trumienka z relikwiami bł. Jakuba, z katedry, pod opieką br. Rafała Marii Antoszczuka, zostały przywiezione na ul. Łyczakowską, gdzie przed kościołem św. Antoniego zostały powitane przez o. Władysława Lizuna- gwardiana lwowskiego, proboszcza i kustosza sanktuarium św. Antoniego; o. Sławomira Zielińskiego- dyrektora wydziału duszpasterstwa ogólnego; o. Piotra Paradowskiego- kaznodzieję tegorocznych lwowskich uroczystości i zebranych wiernych. Podczas mszy św. kaznodzieja przybliżył zebranym prawdę o miłości bł. Jakuba do Kościoła. Przedstawił także słuchaczom powinności, jakie winni wypełniać kochający wspólnotę Kościoła. Po mszy św. miało miejsce czuwanie osób starszych i chorych przy relikwiach Patrona.

        Kolejny dzień uroczystości, to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas mszy św. o. Piotr w kazaniu ukazywał miłość bł. Jakuba do Matki Bożej. Wskazał także jak winien wyglądać nasz kult Bogurodzicy i co należy czynić, aby Maryja nie wstydziła się patrząc na nasze życie i czyny. O godz. 15.00 odprawione zostało nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Zebrani modlili się w intencjach archidiecezji oraz wypraszali miłosierdzie dla siebie i świata całego. O godz. 17.00 odprawione zostało nabożeństwo różańcowe w intencjach rodzin archidiecezji lwowskiej, które przygotowali i poprowadzili mieszkańcy miasta pod przewodnictwem o. Sławomira Bystrego. Tego dnia, wieczorem odprawiona została także Masza św. w j. ukraińskim podczas której kazanie wygłosił o. Sławomir Zieliński. Po mszy św. wierni mieli okazję modlić się przy relikwiach Błogosławionego, była także możliwość wpisywania swoich intencji do specjalnej księgo próśb.

        9 września to kolejny dzień uroczystości ku czci naszego Patrona, ale także to dzień spotkania braci franciszkanów, którzy pracują na terenie Ukrainy. Bracia podczas swoich obrad zbierali się także na wspólnej modlitwie przy relikwiach bł. Jakuba. Na porannej mszy św., której przewodniczył Prowincjał Krakowskiej Prowincji, o. Jarosław Zachariasz, kazanie wygłosił o. Piotr Paradowski. Kaznodzieja przypomniał, by kochać nasz Zakon, by niebagatelizować drugiego człowieka. Napominał, by Patronowi prowincji zawierzać swoje niedoskonałości i wszystkie trudne sprawy. Po mszy św. odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej z bł. Jakubem Strzemię, które przygotował i poprowadził br. Rafał Maria Antoszczuk. Podobnie jak w poprzednim dniu, tak i tym razem, mieszkańcy miasta wypraszali miłosierdzie dla siebie i grzeszników, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Tego dnia swoje specjalne nabożeństwo miał także i dzieci, podczas którego udzielone im zostało specjalne, indywidualne błogosławieństwo. Podczas kazania na wieczornej mszy św. kaznodzieja nakłaniał słuchaczy, by stawali się świętymi, że zaprasza nas do tego bł. Jakub Strzemię, który uczy kochać i miłować świętość, gdyż to prawdziwa droga każdego człowieka, którą się poruszamy poprzez zawierzenie i wierność Panu Bogu. Po zakończonej mszy św. odbyło się wieczorne czuwanie młodzieży przy relikwiach bł. Jakuba, które przygotował i poprowadził wraz z o. Sławomirem Bystrym, br. Rafał Maria Antoszczuk.

        10 września, to dokładny dzień beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię, która miała miejsce 221 lat temu- w 1790r. Rano, w kościele św. Antoniego odprawiona została uroczysta Jutrznia, której przewodniczył Prowincjał Krakowskiej Prowincji o. Jarosław Zachariasz. W Liturgii Godzin udział wzięli ks. abp Mieczysław Mokrzycki, ks. bp Leon Mały, ks. bp Marian Buczek, ks. bp Stanisław Padewski licznie zgromadzone duchowieństwo archidiecezjalne i zakonne oraz wierni archidiecezji. Po błogosławieństwie wyruszyła uroczysta procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, której przewodniczył ks. bp Stanisław Padewski. Barwny korowód sztandarów, chorągwi, dzieci i wiernych w ubiorach ludowych, przy grze dętej orkiestry z Dąbrowy Górniczej (z Polski), odprowadzał relikwie swojego Patrona do lwowskiej katedry, na progu której relikwie powitał proboszcz ks. Stanisław Nikiel. Warto nadmienić, iż za tegoroczną liturgię i oprawę uroczystości odpowiedzialny był dekanat mościcki. Kapłani tego dekanatu ufundowali dla świątyni katedralnej ornat z wizerunkiem bł. Jakuba. Młodzież z tego dekanatu przeprowadziła czuwanie przy relikwiach jako przygotowanie do mszy św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Stanisław Padewski. W wygłoszonej homilii, kaznodzieja przybliżył prawdę, iż Lwów od wieków, mimo różnych obrządków, zawsze mówił jednym językiem, językiem miłości Boga i bliźniego. Wg biskupa Padewskiego, takiego języka 600 lat temu uczył bł. Jakub i że to jest jego dziedzictwo, które powinno być przechowywane i przekazywane w przyszłość. Po zakończonej mszy św. ks. abp Mieczysław Mokrzycki wręczył medale bł. Jakuba, które przyznaje Kapituła Katedry Lwowskiej osobom zasłużonym dla archidiecezji lwowskiej. Po odznaczeniu zasłużonych miała miejsce prezentacja książki ?Złota księga wspomnień? poświęconej Ojcu Biskupowi Rafałowi Kiernickiemu. Jednym z autorów tego opracowania jest ks. bp Marian Buczek, który obiecał, że na przyszłoroczny obchód 100- lecia urodzin o. Rafała, książka zostanie wzbogacona o kolejne wspomnienia i fotografie i przetłumaczona na język polski. Ogłosił, że tłumaczenia ma dokonać o. Sławomir Zieliński, który z upoważnienia abpa Mieczysława Mokrzyckiego ma także zebrać dokumenty potrzebne do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

        Bogu niech będą dzięki za te dni uroczystych obchodów ku czci bł. Jakuba. Niech nasz Patron wyprasza potrzebne łaski wszystkim swoim współbraciom oraz wszystkim tym, którzy zawierzają się jego przemożnemu wstawiennictwu. Bł. Jakubie, módl się za nami!

 

"Jakubowe" nowinki
?Warto przytoczyć werset starej pieśni ku czci Błogosławionego: ?O daj nam, Boże, na nasze łany i dziś Jakuby, zacne kapłany.?(?) Jubileusz ten jest więc wielkim darem Boga na nasze czasy dla Kościoła i całego duchowego dziedzictwa Błogosławionego. Bieleją łany, wzrastają potrzeby Ludu Bożego, rośnie Lud Boży i jego wiara. ?Daj nam, Boże, i dziś Jakuby!?.?

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 385457
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.