NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał fr Rafał M. Antoszczuk  OFM Conv   

?Okaż mi się Matką!? ? ta modlitwa bł. Jakuba Strzemię stała się przewodnim hasłem Franciszkańskiej Pieszej Pielgrzymki, która każdego roku wyrusza z Przemyśla na uroczystości odpustowe do Kalwarii Pacławskiej. Tegoroczna pielgrzymka miała dwóch szczególnych patronów: bł. Jakuba Strzemię i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Każdy pątnik otrzymał specjalny śpiewnik pielgrzymkowy z wizerunkami Patronów, który prócz pieśni zawierał także i modlitwy za ich przyczyną. Pamiątkami pielgrzymki były także obrazki obu Błogosławionych.

          12 sierpnia, po mszy św., wczesnym rankiem, pielgrzymka ruszyła w swoją pątniczą drogę odprowadzana do granic miasta przez sympatyków i parafian. Pielgrzymce przewodniczyli br. Rafał Maria Antoszczuk i br. Marcin Mątkowski ? kleryk seminarium w Krakowie pochodzący z franciszkańskiej przemyskiej parafii. Pielgrzymkę ubogacała śpiewem i grą na instrumentach schola młodzieży franciszkańskiej. Patroni pielgrzymki byli obecni podczas każdej modlitwy poprzez rozważania różańcowe, modlitwy i konferencje którą wygłosił br. Rafał. Pielgrzymkowa droga skracała się poprzez radosne uwielbianie Boga i wspólne dzielenie się swoimi przeżyciami. Po dojściu na Kalwaryjska Górę, w progu świątyni powitał nas o. dk. Marian Michasiów, któremu wszyscy składali życzenia z racji ?dnia diakona?. Po modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej wszyscy uczestnicy pielgrzymki udali się do swoich miejsc noclegowych. 

Patron pielgrzymki, bł. Jakub, miał swoje szczególne miejsce podczas uroczystości odpustowych. Jak wiemy Błogosławiony jest nazwany Przyjacielem dzieci mający szczególne zatroskanie o rodzinę, dlatego 13 sierpnia, wieczorem, odprawione zostało specjalne nabożeństwo ku czci Błogosławionego w intencji wszystkich rodzin. Nabożeństwu przewodniczył i kazanie wygłosił o. Jan Grzywna. W słowie skierowanym do licznie zebranych małżeństw z dziećmi zwrócił uwagę na ważny aspekt scalający każde małżeństwo i rodzinę, mianowicie na to by nie wstydzić się okazywać sobie uszanowanie i miłość w sposób widzialny dla innych, tak, aby było to świadectwem miłości jaka łączy małżonków, rodziców i dzieci. Po kazaniu małżonkowie w obecności swoich dzieci i rodzin, odnowili przyrzeczenia małżeńskie, co zostało nagrodzone wielkimi brawami. Na zakończenie nabożeństwa, każda rodzina podchodziła do kapłanów i otrzymywała szczególne błogosławieństwo. Można także było ucałować relikwie bł. Jakuba, które towarzyszyły zebranym na placu kościelnym pątnikom przez cały czas trwania nabożeństwa.

15 sierpień, to uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, to także dzień powrotu przemyskiej pielgrzymki do domu. Po porannej mszy św. Franciszkańska Pielgrzymka ruszyła wraz ze swoimi Patronami w drogę powrotną. I tym razem pątnicy modlili się przez wstawiennictwo bł. Jakuba i bł. ks. Jerzego, polecając Bogu owoce swojego pielgrzymowania. W granicach miasta pielgrzymów powitali franciszkańscy duszpasterze wraz z parafianami. Podczas drogi do kościoła Marii Magdaleny pielgrzymi śpiewem pieśni maryjnych pozdrawiali swoje miasto, pątników zaś witali gromkimi oklaskami, okrzykami pozdrowień a nawet kwiatami, tłumnie zebrani, na ulicach, mieszkańcy Przemyśla. Po wejściu do kościoła odprawiona została dziękczynna msza św. po której wszyscy udali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek.

 

 

 

"Jakubowe" nowinki
?Może i te święte szczątki bł. Jakuba jęczą tu w tej trumnie, żeśmy o nich zapomnieli-może i one cierpią, o ile to możliwe, że z naszej winy nie są dla nas tym, czym były dla naszych praojców- warownią niezdobytą, schronieniem bezpiecznym, bogatym źródłem łask i dobrodziejstw Bożych! A w każdym razie smuci się duch naszego Patrona, że obojętnością naszą dla Jego relikwii świętych związaliśmy Mu ręce, aby nie błogosławił i nie czynił dobrze(...) Czyż pozwolimy Mu dłużej się smucić, naszą własną szkodą??

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 385458
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.