NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał fr Rafał M. Antoszczuk  OFM Conv   
 23. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej to kolejne spotkanie uczestników z bł. Jakubem Strzemię. 30 lipca młodzież zebrała się przy kaplicy św. Rafała, gdzie rozpoczęło się specjalne nabożeństwo, któremu przewodniczył o. Marcin Drąg. Po krótkim wstępie wyjaśniającym cel i symbolikę zawartą w tekstach i gestach, którą przedstawił br. Rafał M. Antoszczuk, uczestnicy wraz z relikwiami bł. Jakuba ruszyli procesyjnie w stronę kościoła.

 Procesję prowadził celebrans niosąc sporych rozmiarów klucz w formie krzyża. Po dojściu do zamkniętych drzwi kościoła o. Marcin odmówił specjalną modlitwę zanoszona do Boga przez wstawiennictwo bł. Jakuba, który uczy nas swoim życiem jak przyjmować krzyż codzienności, dzięki czemu stajemy się świadkami Jezusa. Następnie celebrans trzykrotnie uderzył krzyżem ? kluczem w drzwi świątyni, które otworzyły się jak brama nieba, by mogli wejść do Pana ci, którzy całe życie na ziemi pielgrzymowali za Krzyżem według drogowskazów pozostawionych nam przez życie i przykład świętych. Po ustawieniu krzyża i relikwii bł. Jakuba na ołtarzu zebrani śpiewem hymnu: Chwała na wysokości Bogu oddali cześć Bogu za wielkie rzeczy, jakie dokonał dla człowieka. Teksty czytań i Ewangelii wyjaśnił zebranym o. Marcin, który w bardzo radosny sposób wyjaśniał, iż idąc przez ten świat idziemy do nieba, którego bramy otwiera niezwyczajny klucz, którym jest nasz codzienny krzyż. ?Mój krzyż stanie się kluczem do nieba tylko wtedy, gdy przyjmę go i pokocham. Uczą nas tego święci Pańscy a dziś w sposób szczególny uczy nas nasz przyjaciel bł. Jakub Strzemię? ? przekonywał kaznodzieja. Po kazaniu rozpoczęła się rozbudowana modlitwa wiernych. Młodzież odczytywała swoje intencje, następnie zasypywane było kadzidło, które stało przed ołtarzem, a którego dym symbolizował wznoszące się do Boga błagania ludu a na ołtarzu stawiano zapalone świece jako symbol trwania przy Bogu i rozpalonych serc proszących. Tę modlitwę zakończyła wspólnie odśpiewana ze wzniesionymi rękoma Modlitwa Pańska, po której udzielone zostało uczestnikom nabożeństwa specjalne błogosławieństwo relikwiami bł. Jakuba Strzemię, które zebrani mieli okazję uczcić na zakończenie poprzez ucałowanie. Każdy, kto wychodził z kościoła otrzymał klucz w formie krzyża, by mógł w modlitewnym skupieniu zastanowić się nad swoim krzyżem i czy staje się on kluczem do nieba. Jeszcze przed błogosławieństwem młodzież podziękowała za przygotowanie nabożeństwa br. Rafałowi Antoszczukowi i za poprowadzenie go o. Marcinowi Drągowi. Ufam, że bogate w treść i symbolikę nabożeństwo przyczyni się do jeszcze głębszego poznania bł. Jakuba Strzemię i do rozszerzenia jego czci pośród młodych ludzi.

 

"Jakubowe" nowinki
?Nie przedawnił się bł. Jakub Strzemię. Wprowadza nas żywo w tajemnicę zbawczej Miłości Boga i w tajemnicę ludzkiego serca, niespokojnego, dopóki nie spocznie w Bogu. Wprowadza nas w tajemnicę powołania świętości, apostolstwa, ewangelizacji, w tajemnicę łaski(...) Tajemnicą jego świętości i apostolskiej mocy było szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i synowska miłość do Matki Bożej. Wiele troski poświęcał sprawie budzenia powołań oraz należytej formacji duchowieństwa".

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 385455
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.