NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   

Rok 2009 dla Franciszkanów prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie był rokiem jubileuszy. Między innymi przeżywaliśmy jubileusz 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię oraz 100-lecie ustanowienia go współpatronem naszej prowincji. Z tej też okazji odbyło się wiele jubileuszowych uroczystości, a największa z nich to peregrynacja relikwii ? doczesnych szczątków ? błogosławionego Jakuba po klasztorach naszej prowincji. Ze wszystkich wydarzeń jubileuszowych skrzętnie były prowadzone i zbierane wszelkie dokumentacje. Powstało dość obszerne źródło informacji na ten temat i właśnie dzisiaj, tj. 1 lipca 2010 r., zostają one przekazane do archiwum naszej prowincji. 

         Przy tej okazji zadam kilka pytań bratu Rafałowi Antoszczukowi, który był delegowany przez Radę Prowincji do przygotowania i przeprowadzenia tego jubileuszu oraz został ustanowiony kustoszem relikwii na czas peregrynacji, a dzisiaj przekazuje materiały z tych uroczystości do naszego prowincjalnego archiwum.

 

brat Andrzej: Wiemy, że dokumenty dzisiaj przekazywane związane są z uroczystościami jubileuszowymi bł. Jakuba Strzemię. Jednak z jakich konkretnie wydarzeń one pochodzą?

brat Rafał: Tak, jak Brat powiedział są to dokumenty przygotowań i z jubileuszy 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię i 100-lecia ustanowienia go współpatronem naszej franciszkańskiej prowincji zakonnej. Dzielą się one na trzy części. Pierwsza to teka zawierająca ponad 1450 stron dokumentów z czasu przygotowań i przebiegu obu jubileuszy a także z przeróżnych wydarzeń jakie miały miejsce w czasie ich trwania, są także fotografie, nagrania audycji radiowych i nabożeństwa oraz  filmy. Są także tam dokumenty z czasu przygotowań do jubileuszowej peregrynacji relikwii bł. Jakuba. Druga teka posiada swój tytuł: ?Idziemy do nóg twych Błogosławiony? i zawiera ponad 850 stron dokumentów z czasu przebiegu peregrynacji relikwii bł. Jakuba na terenie naszej prowincji oraz w klasztorach delegatury ukraińskiej, które położone są na terenie archidiecezji lwowskiej. Każde miejsce peregrynacyjne posiada swoją teczkę która zawiera fotografie, nagrania kazań i nabożeństw, wycinki z lokalnych gazet oraz pisemne sprawozdanie z uroczystości. Trzecia część to cztery tomy Wielkiej Księgi Peregrynacyjnej.

 

brat Andrzej: Kto jest autorem tych wszystkich dokumentów?

brat Rafał: Autorami tych dokumentów są różne instytucje i urzędy kościelne i świeckie, które potrzebne były do zorganizowania poszczególnych jubileuszowych przedsięwzięć oczywiście także i same wydarzenia jakie miały miejsce podczas jubileuszy, ja je tylko pozbierałem w całość i zgromadziłem w jednym miejscu. 

 

brat Andrzej: Czy są to tylko dokumenty pisane, czy może także są one w uwiecznione w innej formie np. zdjęcia, filmy?

brat Rafał: Oczywiście większą część dokumentów stanowią materiały pisane, ale nie brakuje tam i płyt DVD na których znajdują się setki, jeśli nie tysiące fotografii, nagrań kazań, mszy i nabożeństw i audycji radiowych a także filmów.

 

brat Andrzej: Widziałem w czasie peregrynacji, jak przy relikwiach wystawiona była księga, do której mogli wpisywać się ludzie. Czy ona także jest w tych materiałach, co ona zawiera i jak jest obszerna?

brat Rafał: Jak wspominałem wcześniej pośród dokumentów znajduje się ?Wielka Księga Peregrynacyjna?. Myślę, że to najcenniejszy dokument tego całego zbioru i niesamowite  głębokie świadectwo wiary. Trzy tomy Księgi (każda ma ponad 120 stron), zawierają modlitwy: podziękowania i prośby, jakie wpisywali wierni modlący się przy relikwiach. Są tam także wpisy gości peregrynacyjnych oraz przełożonych klasztorów w których odbywała się peregrynacja opatrzone klasztornymi pieczęciami. Czwarty tom to ?Peregrynacyjna Księga Modlitw Młodych?. Powstała dość spontanicznie podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Bołszowcach. Jeden cały dzień był poświęcony bł. Jakubowi. Niestety relikwie wtedy nie mogły tam peregrynować dlatego młodzi, wpisywali swoje modlitwy przy wizerunku Błogosławionego. Księgę tę postanowiliśmy kontynuować podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej a także podczas peregrynacji w naszym nowicjacie i w naszym seminarium w Krakowie. Warto tu nadmienić, że całą Księgę kończy wpis przełożonego klasztoru św. Antoniego we Lwowie, z którego to klasztoru relikwie wróciły do lwowskie katedry.

 

brat Andrzej: Czy trudno jest przygotować tak wielkie wydarzenie, które prezentuje ogrom tych dokumentów?

brat Rafał: Hm? dziś oczywiście wiele spraw widzę trochę inaczej, ale może odpowiem tak: Jesteśmy wspólnotą i jak uczy nas św. Franciszek: ?Pan dał mi braci?. Ten niesamowicie ważny czas pod względem i historycznym, i duchowym, to owoc pracy wielu braci i wielu świeckich ludzi. Nikt nie byłby w stanie samemu tego dokonać, dlatego chcę gorąco wszystkim podziękować za wielka pomoc we wszystkich jubileuszowych poczynaniach. 

 

brat Andrzej: Na koniec chciałem zapytać o to, czy brat uważa, że te jubileusze i związane z nimi uroczystości przyniosły lub przyniosą konkretne owoce?

brat Rafał: Ależ oczywiście! Nigdy nie prosiłem o to, by je widzieć, ale Opatrzność daje mi ich w pewien sposób dostrzegać i kosztować. Dzieje się to w przeróżny sposób, albo czytając korespondencję, albo rozmawiając z wieloma ludźmi, a nawet poprzez świadectw otrzymanych konkretnych łask za przyczyną bł. Jakuba. Myślę, że bardzo ważnym owocem jest odnowienie się kultu bł. Jakuba i tu moja prośba, aby podtrzymywać owo nabożeństwo do Błogosławionego każdego 21 dnia miesiąca. Innym owocem to fakt naszych starań o zatwierdzenie tekstów własnych do Liturgii Godzin na święto Współpatrona naszej prowincji. Powiem może o niesamowicie miłym akcencie, może bardzo subtelnym i prawie niezauważalnym, ale niesłychanie miłym. Otóż, kiedy oglądałem transmisje uroczystości beatyfikacyjnej Ks. Jerzego Popiełuszki, podczas procesji wejścia śpiewana była litania do Świętych i nagle ku mojemu zadziwieniu słyszę: ?Bł. Jakubie Strzemię-módl się za nami!?, proszę mi wierzyć bardzo się wtedy wzruszyłem. I powiem, że podobnych niespodzianek doświadczam w wielu miejscach i podczas różnych wydarzeń, przekonując się że nasz Patron jest obecny w modłach ludzi.

 

Bardzo dziękuję bratu Rafałowi za ten wywiad. Teraz może kilka pytań zadam bratu Marcinowi Guzikowi, który jest dyrektorem naszego archiwum, a który teraz w tym archiwum będzie opiekował się tymi dokumentami.

 

 

     brat Andrzej: Co się teraz, po tym przekazaniu, stanie z tymi dokumentami?

brat Marcin: Cała dokumentacja z Jubileuszu i peregrynacji relikwii bł. Jakuba Strzemię zostanie dołączona do naszego zasobu archiwalnego. Teraz każdej księdze należy nadać odpowiednią sygnaturę archiwalną i przyporządkować do konkretnego działu, czyli "Święci i błogosławieni". Po tych czynnościach cały zbiór trafi na półkę do wyżej wspomnianego działu. 

 

     brat Andrzej: Jaka one mają wartość historyczną dla naszego archiwum?

brat Marcin: Dokumenty te posiadają wartość samą w sobie, ponieważ opisują wydarzenia bardzo ważne dla naszej Prowincji zakonnej. Natomiast wartości historycznej nabiorą po latach, chociażby przy okazji kolejnych jubileuszy albo np. procesu kanonizacyjnego. Dlatego istotnym jest, aby utrwalać na piśmie wszystkie ważne wydarzenia, które dzieją się wokół nas i z naszym udziałem.

 

     brat Andrzej: Czy każdy będzie mógł w przyszłości skorzystać z tych dokumentów?

brat Marcin: Oczywiście, że tak. Archiwum służy temu, aby każdy, kto pisze jakiekolwiek prace historyczne, czy po prostu potrzebuje pewnych informacji, miał możliwość skorzystania z niego. Dostępność to jedno z podstawowych zadań i celów każdego archiwum.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę zarówno bratu Rafałowi jak i bratu Marcinowi, a rozmawiał brat Andrzej Łaniecki.

 

Bł. Jakubie - módl się za nami.

 

 

 

 

 

"Jakubowe" nowinki
?Ze Stolicą Apostolską Jakub całe życie pozostawał w najściślejszej jedności. Wiedział on i czuł głęboko, że łączność z Rzymem jest łącznością z Bogiem, wierność Rzymowi, wiernością Chrystusowi, posłuszeństwo Rzymowi, posłuszeństwo samemu Bogu. Za szczęście największe sobie poczytywał, że jest synem i kapłanem św. Kościoła katolickiego; wierzył całą duszą w ten Kościół, wierzył Kościołowi, wierzył z Kościołem, wszystkie nadzieje pokładał w tym Kościele, kochał ten Kościół... dlań co dzień targał z radością swoje siły i życie.?

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 385447
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.