NowinyKontaktStrona ProwincjiSerwis informacyjny
 
PDF Drukuj Email
Wpisał jms   

Od kilku dni w Kaplicy Potockich na Wawelu wystawiona jest trumienka z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, franciszkanina, arcybiskupa halicko-lwowskiego, przechowywana dotąd w skarbcu katedralnym. Dziś we wspomnienie Błogosławionego przy relikwiach zgromadzili się franciszkanie z Krakowa wraz z zarządami prowincji i seminarium.

Wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka OFMConv powiedział: "przychodzimy i gromadzimy się przy relikwiach bł. Jakuba, aby prosić jego wstawiennictwa, błogosławieństwa i łask Bożych dla braci, dla naszych wspólnot klasztornych i zarządu Prowincji, której jest współpatronem".

Porannej mszy św. przewodniczył bp Jan Szkodoń. "Niech przykład i wstawiennictwo bł. Jakuba umocnią nas w nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej" - życzył franciszkanom na zakończenie Eucharystii, przed rozesłaniem. We mszy św. wzięli udział również bp Tadeusz Pieronek i Jerzy T. Petrus, wicedyrektor ds. muzealnych.
 

Bł. Jakub Strzemię urodził się ok. 1340 na terenie Małopolski. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów. W 1391 roku został arcybiskupem halicko-lwowskim. Zasłynął jako gorliwy misjonarz kresów wschodnich (Ruś Halicka). Zmarł we Lwowie w 1409 roku.
W 1619 roku odnaleziono przypadkowo trumienkę z ciałem arcybiskupa. Relikwie błogosławionego początkowo przechowywano w klasztornym kościele lwowskich franciszkanów. W 1786 roku, po skasowaniu klasztoru i kościoła franciszkanów przez zaborcze władze austriackie, arcybiskup lwowski Ferdynand Kicki polecił przenieść relikwie błogosławionego Jakuba Strzemię do katedry lwowskiej.
 
W 1790 roku papież Pius VI wydał bullę beatyfikacyjną oraz zezwolił na obchodzenie wspomnienia Jakuba Strzemię.
 
Po drugiej wojnie światowej, w roku 1945, przeniesiono relikwie Błogosławionego do katedry tarnowskiej, w 1966 roku do Lubaczowa, a dziś relikwie przechowywane są jako depozyt katedry lwowskiej, w skarbcu katedry na Wawelu.
 
Obecnie, przed 600. rocznicą jego śmierci, krakowska prowincja franciszkanów przeżywa Rok Błogosławionego Jakuba.

Na zdjęciach, msza św. w Kaplicy Potockich na Wawelu z racji święta bł. Jakuba Strzemię, 21 października br. / fot. WSD OFMConv Kraków

 

"Jakubowe" nowinki
?W sercu Jakuba były wszystkie miłości: owe nieba i owe ziemi, a więc Boga, a więc i Ojczyzny swojej doczesnej. Jako obywatel patrzył zdrowo na sprawy narodu... zdrowiej niż niejeden mąż stanu. Miłość Ojczyzny była u niego przedłużeniem miłości ku Bogu. Budował kościoły, ale jeszcze więcej starał się budować Ojczyznę w Kościele.?

Ikonografia
Modlitwy
Kazania
Ciekawostki
Pomoce katechetyczne
Jubileusz
Galerie
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Statystyki
Wyświetla ilość odsłon artykułów : 385461
© 2019 Jakub Strzemię Strepa
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.